Aequidens latifrons. Kék Akara.
Kolumbiában él ez a 12 -15 centiméter hosszú hal.
Csendes folyók vagy állóvizek lakója. Testüket csillogó aranypontok díszítik. A fejen sötét keresztcsíkok láthatók. Az ivari különbségeket elég nehéz megállapítani. A hím alsó és hátsó hátúszójának alsó sugarai megnyúltak. Nagy medencét igényelnek. Az agresszivitás egyedenként változó. Optimális hómérséklet 23 -25 fok. Szaporítás idején 26 - 28 . Az ikrákat általában nagy lapos köre rakják.Egy ívás 400 -500 utódot eredményezhet.Az ivadékok gyorsan nőnek a 7- 8 centiméteres példányok már ivarérettek. A Kék Akara az egyik legkönnyebben tenyészthető sügér - féle.
Ambassis. Üvegsügerek
Az Ambassis elnevezés jelentése: táplálékként értéktelen. Ami azt valószínűsíti hogy hazájukban nem szívesen fogyasztják őket. Több üvegsügér faj is létezik, hazánkban csak az indiai üvegsügér tudott elterjedni.
Ambassis (Chanda) Lala. Indiai üvegsügér.
Ez az egyetlen faj amely hazánkban valamennyire ismert az üvegsügérek közül. Régen azért nagyobb becsben tartották őket. India vizeinek lakói. Nem nőnek nagyra, testhossz, 3 - 4 cm. között. A test szinte teljesen áttetsző Ivarérett korban a hímek aranysárga színűek.A fiatal hímek úszójának széle kékesen csillogó.Már kis akváriumban is otthonosan érzik magukat.Kedvelik a sűrű növényzetet, a Myriophyllumot. A betegségekre kevésbé fogékonyak ha a vízbe 10 literenként 1 kávéskanálnyi nem jódozott konyhasót teszünk. Akár csapatban is szaporíthatjuk őket. Két három nőstényre egy, két hímet szoktak ajánlani. A szaporítóakváriumban a víz 24 - 25 fok hőmérsékletű 8- 12 nk keménységű és 7 ph értékű legyen. Az ikrázás elhúzódó, több napon keresztül tart. Ha ez idő alatt kevés Cyclops eleséget adunk halainknak, nem bántják az ikrákat. A tenyészállatokat elég akkor kivenni ha meglátjuk az elúszó kishalakat. Az ivadék csak nagyon apró, élő Cyclops nauuplius eleséget fogad el. Ezt úgy oldhatjuk meg hogy az eleséget finom porlasztással a szájuk közelébe kell juttatni, maguktól nem indulnak az eleség keresésére.Ha rendesen táplálkoznak, felnevelésük már gyermekjáték. Négy - öt hónapos korukban már szaporodóképesek.
![]() |
Indiai üvegsügér fotója. |
Hazája Elő - India valamint Burma.Hosszúsága 10 -11 cm. Tartása, tenyésztése : lásd az indiai üvegsügér leírását.
Ambassis Ranga. Nyúlánk üvegsügér
Elő - India vizeiben él ez a 4, 4, 5 cm hosszú hal. Tatása, szaporítása mint az indiai üvegsügéré.
Apistogramma.
Az elnevezés jelentése : bizonytalan oldalvonalú. A Cichlidae családba tartozó nem. Dél - Amerika vizeiben élnek, úgynevezett szavannai creekek lakói. Szeretik a meleg vizet, sűrű növényzettel, sok búvóhellyel. Tenyésztésük nem könnyű, szaporodásmódjuk érdekes. Az anyai gondozású család a leggyakoribb. Az utódok könnyen felnevelhetők.
Apistogramma agassizi. Gyöngyházfényű törpesügér
Az Amazonas vizeinek lakója ez a tetszetős hal. A hím 7 - 8 cm, a nőstény néhány centivel rövidebb. A színezet erősen változó,a hím általában kékesszürkés, kékeszöldes. Az úszók színe barnás vagy vöröses. Ivadékgondozás idején kissé veszekedősek, egyébként békés. társas akváriumban is könnyen tartható halak. A hirtelen vízváltozásokat nem szeretik. Optimális hőmérséklet 24 - 27 fok. Fajtársaik között érzik jól magukat. Szívesen ikráznak virágcserepekre. Az ikrákat a nőstény védelmezi a betolakodóktól. Mesterséges keltetéssel is kikelthetjük az ikrákat. Ivás után a nőstény még a hímet is elzavarja.. A kis gyöngyházfényű törpesügérek gyorsan nőnek. Három, négy hónapos korukra ivarérettek lehetnek.
Apistogramma borellii.Borellii törpe tarkasügérje
Hazája az Amazonas és déli mellékfolyóinak egyes részei Bolíviától egészen Peruig.
Hosszúsága 5 - 6 cm. A színezet erősen változó, szürkésbarnától kékesig terjedő. Sötét foltok díszítik testüket. Egy sötét csík is látható rajtuk a kifejlett hím farkúszójának felső részén pirosas árnyalatú foltok vannak. Ívási idején a színezet erősen változik. Optimális hőmérséklet 24 - 27 fok. Fajtársaik társaságában érzik jól magukat. Dús növényzetű akváriumot igényelnek. A nőstények területet foglalnak el ahonnan a betolakodókat elkergetik. Íváskor a nőstény aktívabb. Ő választja meg az ívás színhelyét, védelmezi az ikrákat. A hím násztánca igen érdekes, úszóit rázza, bólogat. A petéket kövek vagy gyökerek üreges részeire rakják le. Ívás után a nőstény elzavarja a hímet. Ívás után a nőstény kergeti a hímet. Az utódok gyorsan nőnek ha megfelelő minőségű táplálékot kapnak. Három hónapos korukra elérhetik az ivarérettséget.
Apistogramma ramirezi. Szivárvány pillangó tarkasügér
HazájaVenezuela, de máshol is előfordul. Az Orinocco folyóban és Bolíviában is fellelhetők.Nagyon színpompás halak. A hím hátúszójának harmadik sugara megnyúlt. Az alapszín szürkésbarna, de a test szinte a szivárvány összes fényében tündököl. Optimális hőmérséklet 22 - 24 fok. Szeretik a napos medencét, az apró eleséget. Vízváltozásokra érzékenyek, ezért célszerű őket abban az akváriumban amelyikben tartjuk ott szaporítani is őket . Szívesen ívnak kis cserepekre Lágy, enyhém savanyú 26 - 28 fokos víz szükséges szaporításukhoz. 28 fokos vízben az ikrák 52 -56 óra, 25 fokos vízben az ikrák kelési ideje 72 óra. Kibújás után 4 - 5 nap múlva már úszik a mintegy 200 -250 ivadék. Mesterséges gondozással is kikelthetők. Apró Cyclops nauplius lehet fő táplálékuk. Van egy tetszetős, de ritkább narancssárga alapszínű tenyészváltozatuk is..
Astronotus.
Az elnevezés jelentése: csillag alakú, rajzolatos. Sok faj tartozik ebbe a családba. Dél -Amerika vizeiben élő nem. A Cichlidae családba tartoznak ezek a nagytestű, robusztus alkatú halak.
Astronotus ocellatus. Márványsügér.
Dél -Amerika középső részén él ez a nagytestű hal. Az Amazonas, a La Plata és Paraguay vizeiben sok helyen megtalálhatók. A szabad természetben a kifejlett példányok a kár a harminc centiméter hosszúságot is elérik. Szobaakváriumban nem nőnek nagyobbra. A test olajzöld, különösen fiatal korban nagyon szépek. Sárgás foltok és rajzolatok is díszítik testüket. Az ivari különbségeket csak ívás idején lehet megállapítani. Csak nagy, minimum kétszáz literes akváriumban érdemes tartani őket. Társas medencébe nem valók mert a kisebb halakat megtámadják. Optimális hőmérséklet 24 -25 fok. Ívási időben 27 -28 fok az ideális. Általában kőre vagy virágcserépre ívnak. Az utódok gondozásában a hímek és nőstények is részt vesznek. Az ivadékok a harmadik napon bújnak ki. A kis utódokat a tenyészpár ilyenkor átköltözteti egy kis gödörbe. Újabb öt nap múlva már szabadon úszik a sok kishal. Előfordul hogy a szülők az ivadékokat saját hámváladékukkal etetik akár a diszkoszhal. Apró Cyclops nauplius eleség is jó számukra. Nagyon gyorsan megnőnek, a nagyobb példányok már négy hetes korban négy -öt centiméter hosszúak lehetnek.
A tíz centimétert elért egyedek már szaporíthatók.
Badis.
A Nandidae család neme. Hazájuk India. A család tagjai közül csak a kék sügér tudott népszerűvé válni.
Badis Badis. Kék sügér
Elő - és Hátsó India vizeinek lakója ez a tetszetős sügérfaj.
A hímek kifli alakúak, hosszúságuk 7 - 8 cm, a nőstények valamivel rövidebbek. Több színváltozat is létezik. A hímek alapszíne legtöbbször sötétkék vagy fekete. Optimális hőmérséklet 22 - 25 fok. Sűrű növényzetű rejtekhelyekben gazdag medencét igényelnek. Nem túl mozgékony halak szívesen időznek a búvóhelyeken vagy vízinövények között. Békés természetük van, de néha veszekedősek. Az élő eleséget jobban szeretik. Ívás idején a víz 27 - 28 fok legyen. A szaporító akváriumba tegyünk cserepeket és építsünk kövekből búvóhelyeket. Az ívást a hím kezdeményezi, az üreg belsejébe csalja a nőstényt ahol sor kerül a párzásra. A hím ívás után elzavarja a nőstényt majd elkezdi az ikrák gondozását. Az ivadékok 2 - 4 nap alatt kelnek ki. Újabb 2 - 4 nap múlva elúsznak. Néhány napig infuzóriumot is fogyasztanak.
Sajnos viszonylag kevés üzletben kapható.
Cichlasoma
Dél -és Közép - Amerika vizeiben élő Cichlidae nem. Viszonylag sok faj tartozik ebbe a halcsaládba.
Néhány faj elég veszekedős természetű.
Tartásuk és tenyésztésük ugyanolyan mint a Ciclidae fajoké.
Ciclasoma bimaculatum. Kétpettyes bölcsőszájú hal
Hazája Dél -Amerika északi része. Megtalálható az Amazonas, a Rio Grande és Trinidad vizeiben is. A szabad természetben a 20 centiméteres nagyságot is elérhetik A test alapszíne barnás vagy kékes. Sötét csíkok és rajzolatok is díszítik. A hím hátúszója csúcsban végződő. Legtöbbször iszapos fenekű álló vagy lassan folydogáló vizekben látni őket.
Jól bírják a hűvös, 18 fokos vizet amit ívás idején emeljünk 24 -25 fokosra.
Cichlasoma biocellatum
Az Amazonas vidékén él ez a meglehetősen veszekedős természetű hal.
Szabad vizekben a hím a húsz centiméteres hosszúságot is elérheti. A nőstény kisebb, színezete sem annyira élénk. Sokan kubai sügér néven ismerik, de az elnevezés ebben az esetben hibás. Az alapszín kékesszürke. Fiatal példányokon fekete keresztsávok láthatók. Testüket kékeszöld pontsorok díszítik. Nem valók társas akváriumba. Nagy medencét rendezzünk be számára sok búvóhellyel. Sokszor egymással is nagy csatákat vívnak aminek nem ritkán pusztulás a vége. A növényeket gyakran kiszaggatják, a talajt turkálják. Optimális hőmérséklet 26 - 26 fok. Szívesen ívnak lapos cserepekre, kövekre vagy cserepek belső részére. Az ivadékok 2- 3 nap alatt bújnak ki az ikrából. A szülők sokáig védelmezik őket. Már a második héten elfogadják a nagyon apróra vágott Tubifexet is.
Gyors növésűek, a 10 - 12 centiméteres példányok már ivarérettek is lehetnek.
Cichlasoma butteri. Borvörös szárnyű bölcsőszájú hal.
Hondura vizeinek lakója ez az igen tetszetős , de akváriumban ritkaságnak számító hal.
Hosszúsága 20 - 21 cm. Zöldes alapszínű testüket fekete keresztsáv és egy folt díszíti. Az ivari különbségeket nehéz megállapítani, a nőstények valamivel halványabbak. A hímek ívás idejében kissé veszekedőssé válnak. Optimális hhőmérséklet 22 - 24 fok, íváskor 26 -28 fok.
Az ikrákat kis gödrökbe telepítik.
Ciclasoma facetum.
Hazája Argentína, Brazília, és Uruguay.
Álló és lassan folydogáló vizek lakója. A szabad természetben 30 centiméteres hal akváriumban sokkal rövidebb. A színezet erősen változó. Az alapszín legtöbbször szürkéssárga, testüket keresztsávok díszítik. Az ivari különbségeke nehéz megállapítani. Optimális hőmérséklet 20 -24 cm. Nagy medencét igényelnek. Veszekedős természetű, de viszonylag értelmes hal. Nagyon könnyen szaporítható faj.
Ciclasoma fenestrum
Mexikó vizeinek lakója ez a nagyon veszekedős halfaj.
A sűrű növényzetű álló vagy lassan folydogáló vizeket kedvelik. Akváriumban kevesen tartják.
Cichlasoma meeki. Vöröstorkú sügér
Guatemala vizeinek lakója ez a tetszetős , hazánkban is ismert faj.
A hím ideális körülmények között akár 15 centiméter hosszú is lehet. A nőstény néhány centiméterrel rövidebb. Azok a példányok amelyek nem társas akváriumban nevelkedtek veszekedős természetűek. Optimális hőmérséklet 22 - 24 , ívás idején 24 -26 fok. Az ivadékok ikrarakás után 62 órával kelnek ki, a tenyészpár ezután az ivadékokat gödörbe költözteti. Az utódok könnyen felnevelhetőek.
Etropolus.
Az elnevezés jelentése, fegyveres hasú. Dél -Ázsiában élő Cichlidae nem. A legtöbb faj sós vizekben él.
Etropolus maculatus. Pettyes indiai sügér.
Hazája Elő - India valamint Ceylon.Hosszúsága 7 - 8 cm. A testet nagyon szép narancsvörös vagy vörös pontsorok díszítik. A hasrész sárgás, az oldalak ezüstösen csillognak. Az ivari különbségeket ennél a fajnál sem könnyű megállapítani. A hím valamivel élénkebb színű, a nőstény rövidebb. Békés természetű, kissé kényes faj. Nem szeretik a gyors vízváltozásokat. Vizükbe érdemes 10 literenként 1 evőkanál nem jódozott konyhasót tenni. Szeretik a szúnyoglárvát, a növényi táplálékot. A növényekből csipegetnek is. Optimális tartási hőmérséklet 22 - 24 fok, ívás idején ezt 25 - 28 fokra lehet emelni. Az ikrákat gyakran rakják cserepekre, kövekre.
Az utódok 52 - 68 óra múlva bújnak ki, négy nap múlva már úsznak.
Etropolus suratensis. Szalagos indiai tarkasügér -( Zöld Chromida )
Hazája Elő -India és Ceylon. Az édesvizeket elkerüli, sós vízben érzi jól magát. Szabad vizekben sem több mint 10 cm. Tengeri akváriumban is tartható, sőt tenyészthető.
Haplochromis.
Az elnevezés jelentése, egyszerű, szerény chromida. Afrikában élő Cichlidae nem. Sok példány él a Tanganyika és a Csád tóban. A legtöbb faj békés természetű. Sűrű növényzetű rejtekhelyekben gazdag nagy, tágas akváriumot igényelnek. Élelmezésük nem túl nehéz száraz eleséget is fogyasztanak.
Ivadékgondozásuk érdekes.
Haplochromis burtoni. Fekete torkú szájköltőhal.
Hazája a Felső -Nílus vízgyűjtő területe,valamint a Csád tó. A hím 10 cm hosszú, a nőtény rövidebb.
A két nem színezete is különböző. A hím vörösessárgás testén feketés vagy kékes keresztsávok láthatók. A nőstény agyagsárga. Nagy méretű, külön számukra berendezett medencében érvényesülnek jól. Optimális hőmérséklet 24 - 25 fok. A párzásra az ívógödörben kerül sor.
A nőstény a petéket először a földre szórja, később a szájába veszi.
Haplochromis desfontanesi.
Észak - Afrikában sok helyen gyakori. Megtalálható a Nílusban, Alsó - Egyiptomban, föld alatti vízfolyásokban, sőt még Artézi - kutakban is. A hím hosszúsága 15 cm, a nőstény itt is rövidebb. A test alapszíne barnástól zöldesig terjedő, gyöngyház csillogással. Kékesfekete folt díszíti testüket valamint elmosódó rajzolatok. A nőstény egyszerűbb színezetű. Az ívás a gödörben zajlik. Egy nőstény több hímmel is képes párosodni.
Minden hímnek van saját gödre amit a párosodni kívánó nőstény felkeres.
Haplochromis multicolor. Nílusi szájköltő hal.
Az egyik legrégebbi akváriumi hal.
Mint neve is mutatja eredeti élőhelye a Nílus. Sárgás alapszínű testüket keresztcsíkok díszítik. Hosszúságuk 7 - 8 cm. A hím valamivel színesebb, a nőstény nagyobb, testesebb. Optimális hőmérséklet 23 - 24 fok, de rövid ideig jól bírják az alacsonyabb hőmérsékletet is. A hím hevesen kergeti a nőstényt ezért célszerű az akváriumot a nőstény ikraérettségéig kettéválasztani egy üveglappal. Ennek megfelelően evidens hogy az akváriumban legyen sok búvóhely és sűrű növényzet ami növeli a nőstény biztonságérzetét. Inkább az élőeleséget szeretik. A nőstény homokgödörbe rakja ikráit, a hím ezután megtermékenyíti a nőstényt. Rögtön utána a nőstény szájába veszi az ikrákat és ott őrzi általában 12 napig. Ilyenkor a nőstények már nem vagy alig táplálkoznak. A hímtől elválasztott nőstény nyugodtan maradhatnak a medencében. Az ivadékok 10 - 12 nap múlva elúsznak, de néhány napig még visszatérnek anyjuk biztonságot nyújtó szájába. Gyorsan növekednek.
Haplochromis philander dispersus.
A Haplocromis philander nevű faj egyik alfaja. Hosszúsága 7 - 11 cm. Tartása és tenyésztése olyan mint a többi Haplochromis fajnak.
A hazai kereskedésekben nagyon ritka vagy alig találkozni vele.
Haplochromis strigigena. Nílusi törpe szájköltő hal.
A Nílus vizeinek lakója ez a kb 11 cm hosszú hal. Színezete hasonló mint a H. multicoloré.
A hím ívási időben sötétre színeződik.
Hemichromis.
Az elnevezés jelentése fél Chromida. Afrika vizeiben élő nem. A család tagjai veszekedősek, turkálják a talajt, szépségük miatt mégis sokan kedvelik őket.
Hemichromis bimaculatus.Bíborsügér.
Afrika vizeinek lakója ez a tetszetős hal. Megtalálható a Nílusban, Nigerben, a Kongóban és kisebb mellékfolyóiban. A szabad természetben 20 cm hosszú, akváriumban ritkán nő 12 - 15 cm - nél nagyobbra. Oldala , hasrésze piros színű, a hát zöldesen csillogó.A kopoltyúfedőt sötét folt díszíti. Az ivari különbségeket nehéz megállapítani, ívás idején a nőstény színesebb. Társas akváriumba nem valók, mert agresszívek. Célszerű őket párosával tartani, egy hím egy nőstény felállásban. A tenyésztés nem bonyolult feladat. Ívás előtt homokgödröket túrnak és átrendezik az akváriumot. Ilyenkor még a növényeket kiszaggatják. A szülök jó ivadékgondozók..Az ikrákat nagy kövekre rakják. A több száz kishal már a nyolcadik napon elúszik. A több 100 kishal már a nyolcadik napon elúszik, gyors növésűek. A 8 - 18 cm - es egyedek már ivarérettek.
Hemichromis fasciatus.
Hazája Nyugat - Afrika trópusi része. Szenegáltól Kongóig mindenütt megtalálható.Hosszúsága 15 cm akváriumban, a természetben valamivel nagyobbak. A test sárgaréz fényű, az oldalakon kékesfekete foltok láthatók. Az ivari különbségeket csak ívás idején lehet megállapítani.Rendkívül veszekedős faj, már a 4 - 5 cm hosszúságú példányok is igen heves harcokat vívnak egymással.
Csak nagy medencében érdemes tartani őket.
Julidochromis
Afrikában élő Cichlidae nem. A család egyes tagjai hazánkban is egyre nagyobb népszerűségre tesznek szert. Nagy sziklák hasadékaiban, réseiben élnek. A Tanganyika tó lakói. Érdemes külön , számukra berendezett medencében tartani őket.Színezetük csodálatos és nagyon hasonlítanak a tengeri - korallszirti halakhoz. A J. marlieri, J.transchriptus és a J.dickfeldi élettere a köves zóna. A J. regani és a J.ornatus élettere a honokos aljzat. A marlieri , a transschriptus és a dickfedi párválasztó. A nőstények addig legyezik az ikrákat amíg azok ki nem kelnek. A reganit és az ornatust sárga torpedósügéreknek is nevezik. A Julidochromis fajok ivarérett korban többnyire agresszívvá válnak, tartásukhoz nagy medence ideális. A lágy és savanyú vizet nem szeretik. Optimális tartási és tenyésztési hőmérséklet 24 - 26 fok.